what $6 can buy

What $6 Can Buy You

I often hear the comment that healthy food is expensive. Perhaps, sometimes it can be, but I want to take a moment to put something into perspective for you, in a very simple example. I often recommend organic eggs to my clients, however I often receive the response; “But they are sooo expensive”. Yup, they are about $6. You know what else is $6? Your last coffee break. For fun, let’s do a shall comparison, shall we?​1 dozen organic eggs =$5.991 Grande Vanilla Latte = $5.19 […]